يک صبح دلپذير با يک بشقاب لذيذ پر از کله‌پاچه! با دلتا همراه باشيد.


کله-پاچه


 


کله‌پاچه! گوسفند خوشمزه دردسرساز!


برخلاف برخي افراد که حتي از بوي کله‌پاچه  هم فراري هستند و اگر کله‌پزي سر راه آن‌ها باشد، مسير خود را عوض مي‌کنند،  عده‌اي ديگر عاشق خوردن کله‌پاچه هستند.


به گزارش مجله دلتا،  مصرف تمام قسمت‌هاي بدن گوسفند از قبيل دل، جگر، سيرابي، شيردان، مغز،  زبان، بناگوش و غيره با وجود فوايد فراوان ممکن است مضراتي هم داشته باشد.


کله-پاچه


کله‌پاچه غذاي محبوب جهاني 


حتي اگر متخصصان و دانشمندان شبانه‌روز از  مضرات کلسترول بگويند و خوردن آن را نهي کنند، گذشتن از جگر و مغز گوسفند  کار ساده‌اي نيست.


اخيرا، حتي در آن طرف آب‌ها نيز مصرف مواد  غذايي مانند جگر، خوئک (خوش‌گوشت يا تيموس و لوزالمعده) و سيرابي رواج  بيشتري يافته و وارد منوي رستوران‌ها شده است.


فوايد-کله-پاچه


فوايد و مضرات کله‌پاچه


يک صبحانه کامل و مغذي که اگر حواس‌تان نباشد، شما را چاق و بيمار مي‌کند.


فوايد جگر


حتي اگر کسي کله‌پاچه هم نخورد، به احتمال زياد جگر، دل و قلوه دوست دارد.


جگر سرشار از ويتامين A، آهن و ترکيبات  ديگر است و يکي از گوشت‌هاي مغذي دنيا محسوب مي‌شود. در واقع 115 گرم جگر  بيش از 10 برابر نياز روزانه ويتامين A و 50 برابر بيشتر ويتامين B12 ،  فولات، نياسين، آهن و زينک وارد بدن مي‌کند.


همين 115 گرم جگر، کالري زيادي دارد و بيشترين عيب آن را در ميزان بالاي کلسترول مي‌دانند.


مضرات جگر در بارداري


خوشبختانه، اگر رژيم غذايي کم‌چربي داشته  باشيد و هر از گاهي نيز جگر ميل کنيد، جاي نگراني نيست البته به شرطي که  جزء بيماران قلبي با کلسترول بالا نباشيد.


يادتان باشد که مهم‌ترين کار جگر (همان  کبد) سوخت و ساز و تصفيه کردن ترکيبات شيميايي بدن است؛ بنابراين ممکن است  که بقاياي آنتي‌بيوتيک‌ها، داروها يا سموم محيط‌زيست در آن مانده باشد؛ به  همين دليل نيز برخي از پزشکان توصيه مي‌کنند، از مصرف منظم جگر خودداري  شود.


نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد که مصرف 5 تا 6  برابر بيشتر از نياز روزانه به ويتامين A قبل و در شروع بارداري مي‌تواند  خطر ناهنجاري‌هاي مادرزادي جنين را افزايش دهد؛ بنابراين جگر يکي از  خوراکي‌هاي خطرناک براي خانم‌هاي باردار است.


مغز-گوسفند


مغز گوسفند


خيلي از افراد هم هستند که از تمام کله‌پاچه به همان مغز بسنده مي‌کنند و فقط مغزخور هستند.


مغز يکي از خوراکي‌هاي مغذي است و ماده غذايي سرشار از کلسترول محسوب مي‌شود. در واقع هر 115 گرم مغز بيش از 2000 کالري دارد.


همچنين مغز يکي از منابع معروف و البته  خوشمزه ويتامين B12 نيز محسوب مي‌شود؛ بنابراين متوجه هستيد که مي‌توانيد  هر از گاهي در چهارچوب يک رژيم غذايي سالم و کم‌چرب به مغز کله‌پاچه هم  ناخنک بزنيد.


دل-و-جگر


دل و قلوه


دل نيز سرشار از ويتامين B12، آهن و پتاسيم است.


اين مواد غذايي، پروتئين باکيفيتي به بدن  مي‌رسانند و حاوي چربي و کلسترول کمتري نسبت به ديگر اعضاي بدن گوسفند  هستند. قلوه کم‌چرب‌تر و حاوي ميزان پروتئين بيشتري است. اين ماده غذايي  نيز ويتامين B12، ريبوفلاوين، آهن و همچنين ويتامين B6، اسيدفوليک و نياسين  زيادي دارد.


خوئک


خوش‌گوشت (تيموس و لوزالمعده) نيز از  قسمت‌هاي پرطرفدار کله‌پاچه محسوب مي‌شود. خوئک حاوي چربي زيادي است و در  عين حال پتاسيم بالايي دارد. افرادي که دچار کمبود پتاسيم هستند، مي‌توانند  خوئک بخورند البته در مصرف آن نبايد زياده‌روي کنند.


زبان


زبان نيز مانند مغز طرفداران خاص خود را  دارد. خيلي از افراد که لب به کله‌پاچه و حتي مغز نمي‌زنند، خوراک زبان را  مي‌پسندند. زبان نيز چرب است و در عين حال ميزان زيادي ويتامين B و به ويژه  ويتامين B12 فراواني به بدن مي‌رساند.


سيرابي


سيرابي


خيلي‌ها هم کله‌پاچه را به صفاي سيرابي آن  مي‌خورند. سيرابي تأمين‌کننده پروتئين باکيفيتي است و در عين حال منبع  پتاسيم و برخي از مواد معدني مورد نياز بدن محسوب مي‌شود.


البته اعضاي خوشمزه و خوردني کله‌پاچه به  همين موارد ختم نمي‌شود و کله‌پاچه‌خورهاي شکمو عاشق چشم، بناگوش و ساير  قسمت‌هاي بدن گوسفند هم هستند.


البته اگر اهل ورزش کردن و تحرک بدني هستيد  و در طول روز نيز رژيم غذايي‌تان سرشار از چربي و قند نيست، مي‌توانيد هر  از گاهي به طباخي محل‌تان برويد و کله‌‎پاچه نيز ميل کنيد اما اگر کلسترول  خون‌تان بالا است، مشکل قلبي داريد يا کم‎ تحرک هستيد، از مصرف چنين  غذاهايي پرهيز کنيد.


 


همچنين بخوانيد:


رژيم غذايي مناسب کارمند ها 


17 ميان وعده خوشمزه براي لاغري 


رنگين کمان لاغري 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Lisa Mark neda erto Kevin ايران نيسان مهدي121 Diana Scott Diane Erika