چگونه طعم دهان خود را مثل عسل شيرين کنيم؟ با مجله دلتا همراه باشيد.


دهان-تلخ و خشک


 


تا به حال براي شما هم پيش آمده است  که دهان‌تان مزه تلخ چون زهر مار بدهد؟ به طوري که در حس کردن مزه غذاها و  خوراکي‌ها هم تأثير بگذارد؟


تلخ شدن دهان يا نارسايي چشايي اغلب به دليل خشکي دهان ايجاد مي‌شود که البته مي‌توان با رعايت بهداشت دهان و دندان و ساير موارد آن را درمان کرد؛ با مجله دلتا همراه باشيد.


تلخي-و-خشکي-دهان


چرا دهان تلخ و خشک؟


گاهي يک مزه تلخ در دهان ايجاد مي‌شود که نمي‌توان آن را با خوردن شيريني برطرف نمود. تلخ شدن دهان به عوامل مختلفي بستگي دارد و با برخي از اقدامات مي‌توان اين تغيير چشايي را از بين برد.


 طعم تلخ يا بد در دهان مي‌تواند يک واکنش طبيعي در برابر غذاهاي تند و ترش باشد.


طعم تلخ يک حس پيچيده است که مي‌تواند به  دلايل بسياري مانند: بهداشت ضعيف دهان و دندان، خشکي دهان يا بارداري ايجاد  شده باشد. درمان يک طعم تلخ مداوم در دهان را مي‌توان با برخي از داروهاي  ساده خانگي کنترل کرد.


علائم و نشانه‌هاي نارسايي چشايي


طعم و مزه تلخ و دائمي در دهان از نظر پزشکي به نارسايي چشايي معروف است.


اين طعم به عنوان يک مزه ناخوشايند توصيف  شده است و مي‌تواند مدت زمان طولاني ادامه داشته باشد تا وقتي که علت آن  مشخص شود. افراد مبتلا به نارسايي چشايي ممکن است يک طعم هميشگي ناخوشايند  ثابت را تجربه کنند که اغلب يکي از موارد زير است: • تلخ

 • في

 • شور

 • فاسد


طعم و مزه را معمولا مي‌توان با خوردن  خوراکي‌هاي ديگر به سختي و براي مدت کوتاهي تغيير داد. يک فرد ممکن است حتي  پس از مسواک زدن همچنان طعم تلخ را در دهانش حس کند.


خشکي-دهان


علت‌هاي تلخ شدن دهان


بسياري از علت‌هاي طعم تلخ در دهان جدي  نيستند، با اين حال، اين علائم مي‌تواند باعث تحريک يا تداخل با رژيم غذايي  فرد يا کاهش لذت از زندگي روزانه وي شود.


شرايط زير مي‌تواند طعم تلخ را در دهان فرد ايجاد کند:


خشکي دهان


زماني که دهان به اندازه کافي بزاق ترشح  نمي‌کند، خشکي دهان اتفاق مي‌افتد. از آنجا که بزاق به کاهش باکتري در دهان  کمک مي‌کند؛ پس داشتن بزاق کمتر به معني باکتري‌هاي بيشتر زنده در دهان  است.


افراد مبتلا به خشکي دهان، حس چسبناکي در  دهان خود را احساس مي‌کنند که اين مي‌تواند ناشي از عواملي مانند مصرف  دارو‌ها، مصرف دخانيات يا اختلالات از پيش باقي مانده باشد.


يک فرد همچنين با داشتن گرفتگي بيني، دهان  خشک را تجربه مي‌کند؛ زيرا تنفس از دهان باعث خشکي آن مي‌شود. افراد مبتلا  به خشکي دهان هميشه براي تشخيص بايد با پزشک خود م کنند.


بهداشت دهان و دندان


بهداشت ضعيف دهان و دندان مي‌تواند باعث  ايجاد يک طعم تلخ در دهان شود يا ممکن است باعث افزايش حفره‌ها، عفونت‌ها و  بيماري‌هاي لثه يا ورم لثه شود.


بسياري از مسائل مربوط به دهان و دندان را  مي‌توان از طريق مسواک زدن يا کشيدن نخ دندان از بين برد يا از بروز آن  جلوگيري کرد. استفاده از دهان‌شويه ضد باکتري در ميان مسواک زدن نيز  باکتري‌هاي مضر را به حداقل مي‌رساند.


بارداري


بسياري از ن باردار از طعم تلخ يا ف دهان خود در 3 ماهه اول شکايت مي‌کنند.


هورمون‌هاي بدن در دوران بارداري دچار  نوسان مي‌شوند، اين نوسان مي‌تواند بر حواس تاثير بگذارد که مي‌تواند طعم  برخي غذا‌ها را غير قابل تحمل کند؛ البته مزه تلخ با پيشرفت بارداري يا بعد از زايمان از بين مي‌رود.


سندروم سوزش دهان


اين سندروم شرايط بدي است که موجب احساس سوزش در دهان مي‌شود.


 اين احساس مي‌تواند کاملا متفاوت باشد  اما بسياري آن را همانند خوردن فلفل‌هاي تند توصيف مي‌کنند. در کنار آن  برخي افراد مي‌توانند طعم تلخ را در دهان نيز حس کنند.


علائم سندرم سوزش دهان ممکن است به صورت  پراکنده ظاهر شوند اما همچنين مي‌توانند مزمن و طولاني‌مدت هم باشند. برخي  افراد مبتلا به اين سندرم، ممکن است در خوردن يا نوشيدن دچار مشکل شوند؛ در  حالي که در ديگري ممکن است اين علائم مشاهده نشود.


يائسگي


ن در معرض يائسگي ممکن است  طعم تلخي در دهان خود تجربه کنند که اين امر به علت سطوح پايين استروژن  موجود در بدن است و از طرفي هم ممکن است به علت خشکي دهان ايجاد شود.


برفک دهان


يک عفونت مخمر در دهان، اغلب باعث ايجاد  لکه‌هاي سفيد روي زبان، دهان و گلو مي‌شود. همچنين ممکن است طعم تلخ يا  ناخوشايند را در دهان ايجاد کند و ممکن است تا زماني که عفونت درمان نشود،  ادامه داشته باشد.


رفلاکس اسيد معده


بيماري رفلاکس اسيد معده ممکن است منبع  تلخ و ناخواسته‌اي در دهان داشته باشد. اين شرايط زماني رخ مي‌دهد که  ماهيچه يا اسفنکتر در بالاي شکم ضعيف شود و باعث مي‌شود که از اسيد يا صفرا  به داخل لوله غذا برسد و در آن رشد کند.


اين بيماري تمايل دارد تا لوله غذايي را  تحريک کند و باعث سوزش در قفسه سينه يا شکم مي‌شود. همچنين مي‌تواند يک طعم  فاسد يا تلخ را در دهان ايجاد کند و تا زماني که علائم ديگر وجود داشته  باشند، ممکن است ادامه پيدا کند.


استرس


سطح بالاي استرس و اضطراب مي‌تواند بدن را تحريک کند که اغلب باعث تغيير طعم‌ها و مزه‌ها در فرد  مي‌شود. همچنين اضطراب مي‌تواند باعث خشکي دهان شود که اغلب با طعم تلخ  همراه است.


آسيب عصبي


آسيب به اعصاب نيز مي‌تواند باعث تغيير در  نحوه برخورد فرد با طعم‌ها شود. آسيب عصبي مي‌تواند از يک آسيب سر يا  شرايط ديگري باشد که عبارتند از: • بيماري صرع

 • مولتيپل اسکلروزيس

 • تومورهاي مغزي

 • فلج بل

 • جنون

 • داروها و مکمل‌هاي خوراکي


در برخي از افراد داروهاي خاص، مکمل‌ها و  درمان‌هاي پزشکي ممکن است طعم تلخ در دهان ايجاد کنند. فرد بيمار براي  اطلاع از داروهايي که مصرف مي‌کند، بايد با پزشک خود م کند.


سرماخوردگي 


بعضي بيماري‌ها از جمله عفونت‌هاي سينوسي يا سرماخوردگي مي‌توانند باعث ايجاد طعم تلخ در دهان شوند.


در طول اين بيماري، بدن پروتئين  التهابي‌اي را براي جذب سلول‌هاي مضر مي‌فرستد که اين پروتئين‌ها همچنين  ممکن است بر زبان و جوانه‌هاي چشايي تأثير بگذارند و باعث مي‌شوند فرد يک  طعم تلخ‌تر از حد طبيعي را در دهان خود تجربه کند.


سرطان


فردي که تحت درمان براي بيماري سرطان قرار مي‌گيرد، ممکن است در هنگام غذا خوردن يا نوشيدن يک طعم خاص و تلخ مانندي را در دهان خود تجربه کند.


شيمي‌درماني و پرتو‌درماني باعث تحريک بدن  برخي از افراد مي‌شود و ممکن است فرد بيمار حتي با خوردن چيزهاي ساده‌اي  مانند نان يا آب معدني نيز طعم تلخ يا ناخوشايندي حس کند.


داروهاي تلخ‌کننده دهان  • برخي از آنتي‌بيوتيک‌هاي خاص

 • برخي داروهاي قلبي

 • ويتامين‌هايي که حاوي مواد معدني يا فاتي مانند: مس، آهن يا روي هستند.

 • دارو‌هاي ليتيوم


طب-سنتي-و-درمان-تلخي-دهان


طب سنتي و درمان تلخي و خشکي دهان


رعايت اين نکات مي‌تواند طعم تلخ دهان شما را مثل عسل شيرين کند: • جويدن آدامس‌هاي بدون قند که باعث مرطوب نگه داشتن فضاي دهان و توليد بزاق بيشتر مي‌شوند.

 • نوشيدن مقدار زيادي مايعات در طول روز.

 • اجتناب از عواملي که باعث ايجاد رفلاکس اسيد معده مي‌شوند، مانند خوردن غذاهاي چرب يا تند

 • کاهش مصرف دخانيات و الکل

 • شست و شوي دهان با يک قاشق چاي‌خوري جوش شيرين مخلوط در يک ليوان آب

 • مصرف مرکبات، ميوه‌ها در از بين بردن طعم تلخ در دهان بسيار موثر  هستند؛ زيرا مرکبات مي‌توانند توليد بزاق را تحريک کنند و به نوبه خود در  از بين بردن طعم تلخ بسيار موثر هستند.

 • خوردن حداقل يک قاشق چاي‌خوري دارچين پس از هر وعده غذايي.


بنابراين، اگر شما هم به دلايل مختلف مزه  دهان‌تان تلخ است؛ اين راهکارهاي خانگي را حتما امتحان کنيد يا اگر بيماري  شما با بيماري‌هاي ديگر مرتبط است، حتما به پزشک مراجعه کنيد.


 


همچنين بخوانيد:


کندر فقط خوراک باهوش ها نيست! 


عدس ؛ خوراکي باهوش ها 


صبح به خير سلامتي!