آب کاکتوس! تعجب نکنيد اين بار مجله دلتا شما را به خوردن يک نوشيدني هيجان‌انگيز و پرخاصيت دعوت مي‌کند.


آب-کاکتوس


 


کاکتوس فقط يک گياه آپارتماني نيست؛ نوع خوراکي آن همراه با آب و ميوه‌اش فوايد زيادي براي سلامتي بدن دارد.


آب کاکتوس ارزش تغذيه‌اي مناسبي دارد؛ قطعا  شما با خوردن يک ليوان آب کاکتوس روده سالم‌تري خواهيد داشت و مشکلات پوست  و موي‌تان برطرف مي‌شود.


اما واقعا اين اکسير زيبايي و جواني چه خواصي دارد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.


آب-کاکتوس


ارزش غذايي آب کاکتوس


ميوه کاکتوس و به ويژه آب آن يک دوز مناسب  براي تغذيه همه افراد را فراهم مي‌کند. در اين ماده، پتاسيم، کلسيم، منگنز،  مس، آهن و ويتامين‌هاي مختلفي وجود دارد. همچنين اين ماده مغذي يک منبع  غني از آنتي‌اکسيدان‌ها، فلاونوئيدها، اسيدهاي چرب امگا3، اسيدهاي آمينه و  بتا‌کاروتن است.


فوايد آب کاکتوس


آب کاکتوس! شايد شما هم از شنيدن اين کلمه تعجب کنيد ولي در حقيقت اين يک آبميوه جادويي پرخاصيت است.


درمان ديابت نوع دو


مصرف منظم آب کاکتوس مي‌تواند در حفظ سطح قند خون بدن کمک کند.


پکتين، فيبر محلول موجود در اين آب، ميزان جذب قند را در بدن انسان کاهش مي‌دهد؛ بنابراين استفاده منظم از آب کاکتوس توسط بيماران ديابتي مي‌تواند در جلوگيري از نوسانات سطح قندشان کمک‌کننده باشد.


مطالعات همچنين نشان مي‌دهد استفاده منظم از آب کاکتوس براي جلوگيري از ديابت نوع دوم مفيد است؛ با اين حال، توصيه مي‌شود، مقدار مصرف‌شده براي جلوگيري از هيپوگليسمي محدود شود.


تسکين‌دهنده التهاب مفصلي 


آب کاکتوس حاوي ويتامين A و B2 و C است که  براي افرادي که مبتلا به آرتريت روماتوئيد هستند، بسيار مفيد است. خواص ضد  التهابي آب کاکتوس براي از بين بردن درد و مبارزه با التهاب بسيار مفيد است  و همچنين سفتي و درد ناشي از آرتريت را کاهش مي‌دهد.


بهبود عملکرد روده


اين آب به رشد باکتري‌هاي خوب در روده کمک  مي‌کند و يک عامل سم‌زدايي طبيعي است که مي‌تواند در درمان ديورتيکوليت و  کوليت استفاده شود.


خواص ملين‌آور اين ماده آبدار را مي‌توان  به عنوان يک درمان طبيعي براي يبوست استفاده کرد. ماهيت ضد التهابي اين  ماده در کاهش التهاب در مثانه و به ويژه در درمان سنگ‌هاي صفراوي و  عفونت‌هاي ادراري کمک‌کننده است.


تقويت سيستم ايمني بدن


مصرف منظم آب کاکتوس به حذف ويروس‌هاي مرگبار در بدن کمک مي‌کند و سيستم ايمني را تقويت مي‌کند.


سطح بالاي فيتوکميکال شيميايي در کاکتوس  موجب خنثي کردن تومورها و افزايش پاسخ ايمني بدن مي‌شود. همچنين  آنتي‌اکسيدان‌هايش در برابر پيري زودرس از بدن محافظت مي‌کند.


درمان بيماري‌هاي پوستي


آب کاکتوس براي افرادي که مبتلا به بثورات  پوستي هستند، تجويز مي‌شود؛ همچنين اين ماده به درمان چين و چروک و زخم‌هاي  پوستي کمک مي‌کند.


درمان قاعدگي دردناک


در طول دوره قاعدگي، خانم‌ها درد شکمي را  تجربه مي‌کنند؛ آب کاکتوس بدن را از سموم قاعدگي و دردهايي از اين قبيل رها  مي‌کند، اين ميوه در کنترل تهوع خانم‌ها هم مفيد است.


کاهش سطح LDL


مصرف منظم آب کاکتوس مي‌تواند سطح کلسترول  را تقريبا 30% کاهش دهد. اين ماده منبعي غني از فيبر محلول است که ميزان  کلسترول LDL را در بدن کاهش مي‌دهد ؛ همچنين اکسيداسيون چربي را کم کرده که  از تصلب شريان جلوگيري مي‌کند.


پيشگيري از سرطان


مطالعات دانشمندان نشان داده است که آب  کاکتوس سرطان را مهار مي‌کند؛ اين ماده حاوي مواد شيميايي است که به کاهش  سرطان و مهار رشد سلول‌هاي سرطاني کمک مي‌کند.


آب کاکتوس حاوي مقادير بالايي از  آنتي‌اکسيدان‌هاي بتالين است که عوامل ضد سرطاني طبيعي هستند. اين ميوه را  مي‌توان به عنوان جايگزين دارويي براي شيمي‌درماني استفاده کرد.


محافظت از بدن در برابر آسيب‌هاي راديکال آزاد 


آب کاکتوس يک منبع عالي از آنتي‌اکسيدان‌ها  است. بتالين موجود در اين ماده مغذي راديکال‌هاي آزاد در بدن را از بين  مي‌برد؛ نوشيدني آب کاکتوس غني از ويتامين‌هاي C است که براي افزايش حفاظت  از بدن در مقابل بيماري‌ها موثر است.


برگ کاکتوس


خواص برگ کاکتوس 


مصرف برگ کاکتوس شايد چهره شما را در هم  کند اما قطعا ارزش امتحان کردن را دارد؛ زيرا برگ گياه کاکتوس يک گياه  کم‌کالري و سرشار از ويتامين‌هاي A، C و K است و باعث کاهش قند خون و  کلسترول مي‌شود.


ميوه-کاکتوس


خواص ميوه کاکتوس


ميوه گياه کاکتوس يا گلابي خاردار؛ ميوه‌اي  بيضي‌شکل و بنفش‌رنگ است که روي برگ‌هاي گياه کاکتوس رشد مي‌کند و از  خارهاي ريزي پوشيده شده است که در زمان مصرف آن حتما بايد پوست زبر و ضخيم  آن را جدا کنيد؛ البته شما مي‌توانيد از آب اين ميوه هم به صورت خوراکي  استفاده کنيد.


در کل سه نوع ميوه گياه کاکتوس خوراکي وجود دارد :


سان پدرو (sanpedro)


اين نوع ميوه کاکتوس براي سوزش مثانه و کليه کاربرد دارد و تب بالا و هپاتيت را درمان مي‌کند.


هوديا(hoodia)


نوع دوم اين ميوه خوراکي به درمان چاقي مفرط کمک مي‌کند.


اوپنتيا  (opuntia)


سرشار از آنتي‌اکسيدان‌هايي هستند که از آسيب سلولي و پيري جلوگيري مي‌کنند.  • ميوه کاکتوس به دليل آنکه در منطقه‌اي بياباني و خشک پرورش مي‌يابد،  سرشار از ترکيبات آنتي‌اکسيداني است. وجود اين ترکيبات مغذي در ميوه کاکتوس  اثر سم‌زدايي قوي و ضد التهابي دارد و از آسيب سلولي که باعث سرطان و پيري  مي‌شود، جلوگيري مي‌کند.

  • يکي از کاربردهاي رايج ميوه کاکتوس مصرف آن در رژيم غذايي است که به  دليل غني بودن از مواد فيبري باعث مهار گرسنگي مي‌شود. درواقع اين ميوه  مقوي دستگاه گوارش است.

  • مهم‌ترين فايده اين ميوه معالجه کبد است و مصرف آن براي بيماران کبدي  مفيد است. همچنين باعث سلامت قلب شده و در کاهش کلسترول بد خون نقش بسزايي  دارد.

  • از ميوه کاکتوس روغني تهيه مي‌شود که غني از ويتامين E است و ميزان  آنتي‌اکسيدان آن سه برابر ساير روغن‌ها بوده و براي مبارزه با پيري پوست  بسيار مفيد است.


 


همچنين بخوانيد:


اسفناج ؛ سبزي همه فن حريف 


خواص نارنج ؛ مادر مرکبات پاييزي 


رنگين کمان لاغري 


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Dean Heather Danielle Kelly Michelle Kimberly Jeff موسسه حقوقي حامي دادگستر ساعد نقره و نيم ست نقره معرفي بهترين سايت هاي ايراني