روز خود را با آب و عسل شروع کنيد! البته معجون‌هاي گياهي زيادي وجود دارند که با عسل تهيه مي‌شوند؛ با دلتا همراه باشيد.


عسل و آب


 


معجون‌هاي گياهي زيادي وجود دارند که چاشني آنها عسل است؛ از اين ميان مخلوط آب ولرم و عسل چيز ديگري است.


ترکيب آب و عسل به خصوص به عنوان يک نوشيدني صبحگاهي، فوايد زيادي براي بدن دارد که سلامتي ما را دو چندان مي‌کند البته عسل در کنار چاشني‌هاي گياهي ديگر هم تقريبا معجزه‌کننده است؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.


آب-و-عسل


فوايد نوشيدن آب و عسل


مخلوط آب و عسل به خصوص در ابتداي صبح  مي‌تواند عملکرد سيستم ايمني بدن را بهبود بخشد البته براي تهيه اين معجون  بايد از آب ولرم استفاده کنيد تا خواص عسل از بين نرود.


درمان يبوست


نوشيدن آب و عسل محرک سيستم گوارش است و به توليد مخاط کمک مي‌کند؛ همچنين درمان‌کننده يبوست است.


ضد نفخ


نوشيدن اين معجون طبيعي گاز معده را از بين مي‌برد و در درمان نفخ بسيار مؤثر است.


درمان چاقي


عسل طبيعي از شکر شيرين‌تر و سالم‌تر است؛  به همين خاطر در غذاها و نوشيدني‌ها از عسل استفاده کنيد. عسل حاوي آمينو  اسيد، مواد معدني و ويتامين است؛ نوشيدن مخلوط آب و عسل مي‌تواند از  کلسترول و چاقي جلوگيري کند.


بهداشت دهان و دندان


به آب و عسل کمي ليمو اضافه کنيد؛ اين  معجون طبيعي خاصيت آنتي‌باکتريايي زيادي دارد؛ ترکيب عسل با خاصيت اسيدي  ليمو در درمان بوي بد دهان هم مؤثر است؛ شما مي‌توانيد اين ترکيب را مثل  دهان‌شويه استفاده کنيد.


کنترل‌کننده آلرژي


مخلوط عسل و آب ولرم به رطوبت بدن شما کمک مي‌کند و باعث مي‌شود بتوانيد آلرژي را کنترل کنيد.


کاهش کلسترول


ترکيب آب، عسل و دارچين کلسترول خون را تا  10 درصد کاهش مي‌دهد؛ يک يا دو قاشق عسل را با يک چهارم قاشق دارچين و آب  نسبتا گرم ترکيب کنيد و روزانه بنوشيد.


درمان گلودرد و سرماخوردگي


اگر گلودرد داريد، نگران نباشيد عسل و آب ولرم به همراه ساير ادويه‌هاي ضد عفوني‌کننده گلودرد را درمان مي‌کند.


دفع سموم بدن


مخلوط عسل و آب باعث شستشوي سيستم بدن  مي‌شود؛ اين معجون جادويي سموم بدن را خارج مي‌کند؛ البته مي‌توانيد به اين  ترکيب فوق‌العاده، ليمو اضافه کنيد تا خواص سم‌زدايي آن بيشتر شود؛ ليمو  دفع‌کننده ادرار است و سموم بدن را از بين مي‌برد و مجراي ادرار را سالم  نگه مي‌دارد.


ضد اشتهاي قوي


قبل از صبحانه خوردن يک فنجان چاي که با  عسل شيرين شده است، بنوشيد و لذت ببريد؛ اين ترکيب اشتها را کم مي‌کند و  باعث مي‌شود در طول روز زياد هوس شيريني نکنيد.


درواقع، عسل طبيعي به شما انرژي مي‌دهد اما شما را چاق نمي‌کند؛ به همين خاطر نوشيدني آب و عسل را صبح‌ها با خيال راحت بنوشيد.


پاکسازي پوست


عسل خاصيت ضد باکتريايي و ضد قارچي دارد؛  به همين خاطر جوش و آکنه را درمان مي‌کند؛ شما مي‌توانيد صبح‌ها مخلوط آب و  عسل يا چاي و عسل بنوشيد تا پوست شما سالم‌تر و زيباتر شود.


بهبود عملکرد هضم غذا


عسل و آب هر دو متابوليسم بدن را بالا مي‌برند و هضم و جذب غذا را بهبود مي‌بخشند.


چاي و عسل


چرا خوردن عسل با آب جوش يا شير داغ مضر است؟


افرادي که به مصرف نوشيدني‌هاي داغ با عسل  علاقه دارند، بايد بدانند که نبايد عسل را در نوشيدني‌هاي با حرارت بيش از  40 درجه سانتي‌گراد مخلوط کنند؛ زيرا دماي بالاي عسل منجر به توليد و فعال  شدن سمي موسوم به HMS مي‌شود که اثر فوري ندارد و به مرور زمان در کبد  ته‌نشين مي‌شود و سلامتي فرد را با خطري جدي مواجه مي‌کند؛ پس دماي شير يا  چاي يا هر نوشيدني داغ ديگري که قرار است عسل به آن اضافه شود، بايد  نيمه‌گرم يا ولرم بوده و از اين دما بالاتر نباشد.


خواص-عسل


معجون‌هاي گياهي ديگر 


عسل به همراه ادويه‌ها و چاشني‌هاي طبيعي ديگر مثل دارچين، ليمو يا زنجبيل مي‌تواند به يک سوپر‌معجون مقوي تبديل شود.


معجون عسل و دارچين


مصرف معجون عسل و دارچين در وعده صبحانه،  باعث کاهش کلسترول و جلوگيري از بروز حمله قلبي و تقويت ضربان قلب مي‌شود؛  بيماران مبتلا به اين بيماري با مصرف روزانه اين مخلوط از حمله قلبي در  امان مي‌مانند.


آنتي‌بيوتيک طبيعي عسل و زردچوبه


اکثر خواص زردچوبه از وجود ترکيبي به نام  کورکومين ناشي مي‌شود. اين ترکيب فعال باعث کنترل التهاب بدن شده و  مولکول‌هاي خطرناک را نابود مي‌کند.


مخلوط عسل و زردچوبه قدرت تخريب باکتري‌هايي مانند هليکوباکتري (مسئول اصلي زخم معده و بيماري‌هاي گوارشي) را دارد.


ليمو-و-عسل


معجون آبليمو و عسل 


شربت ليمو و عسل، در مراقبت از عفونت گلو  فوق‌العاده است. عسل طبيعي با خواص شگفت‌انگيز خود، زخم‌هاي عفوني را بهبود  مي‌بخشد و مي‌تواند گلودرد را تسکين دهد.


ليمو در ترکيب با عسل، مانند جادو در  برابر عفونت‌هاي سرماخوردگي عمل مي‌کند؛ براي تهيه اين معجون جادويي، آب را  گرم کنيد، در حدي که موقع نوشيدن گلو را نسوزاند، حالا به آب، يک قاشق  غذاخوري عسل اضافه کنيد و آن را مخلوط کنيد؛ سپس آب و کمي از ليمو را اضافه  کنيد و بلافاصله بنوشيد.


معجون عسل و زنجبيل


يکي از مهم‌ترين مزايايي که باعث لاغري در  بهترين حالت ممکن مي‌شود، اين است که زنجبيل کالري زيادي ندارد. درواقع  اين ماده، يک مهارکننده طبيعي است که بهترين راه براي کاهش وزن است؛ زيرا  شما به مواد غذايي و بيش از حد نوشيدن اشتياق نخواهيد داشت.


بهترين خاصيت زنجبيل طبيعت گرمازاي آن  است. گرمازايي، دماي بدن را افزايش مي‌دهد و به افزايش سوخت و ساز بدن کمک  مي‌کند که باعث مي‌شود چربي بيشتري در بدن ما سوزانده شود.


مضرات-عسل


مضرات مصرف بيش از حد عسل


بدون شک، عسل توانايي و قابليت درماني بالايي دارد اما دريافت مقدار اضافه عسل مي‌تواند عوارض جانبي بالقوه‌اي داشته باشد.


مصرف بيش از حد عسل مانند ساير  فراورده‌هاي ديگر قندي مي‌تواند عامل بروز چاقي، مشکلات کبدي و ناراحتي‌هاي  قلبي براي افراد باشد؛ پس در مصرف آن دقت کنيد؛ البته تشخيص و تهيه عسل  طبيعي هم فوت و فن‌هاي خاص خودش را دارد.


همچنين بخوانيد:


صبح به خير سلامتي! 


سياه دانه ؛ کوچولوي تلخ پر فايده 


آب کرفس ؛ اکسير سبز سلامتي