اگر نصف شب با درد شديد دندان از خواب بيدار شويد چه مي‌کنيد؟ با دلتا همراه باشيد.


دندان-درد


 


يک درد شديد و شايد هم يک مهمان ناخوانده به نام دندان درد! البته شما مي‌توانيد درد آن را خيلي فوري مهار کنيد.


دندان‌درد شديد يکي از ناراحتي‌هايي است  که معمولا همه افراد حداقل يک بار آن را تجربه کرده‌اند. در اين صورت فرد  نمي‌تواند غذا بخورد و صحبت کند و سعي مي‌کند هر طور شده درد دندان خود را  تسکين دهد.


در اين شرايط قطعا منطقي‌ترين راه مراجعه به دندان‌پزشک است البته راهکارهاي خانگي هم براي تسکين درد دندان وجود دارد؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.


دندان-درد


مسکن‌هاي طبيعي دندان درد


شايد براي شما هم پيش آمده باشد که نصف شب  با درد دندان از خواب بيدار شويد؛ در اين مواقع چه کار بايد کرد؟ آيا راهي  براي تسکين درد دندان وجود دارد يا اينکه بايد تا صبح بيدار بمانيم و درد  بکشيم؟


زنجبيل


اگر پودر زنجبيل را با آب مخلوط کنيد، براي تسکين درد دندان بسيار مؤثر است.


براي اين کار، پنبه‌اي را به اين خمير  آغشته کنيد، آن را فشار دهيد تا آب اضافي آن خارج شود و سپس آن را روي  دندان دردناک خود بگذاريد. عملکرد آن به اين نحو است که زنجبيل، پوست آن  قسمت را تحريک مي‌کند و خون را به سمت پوست مي‌کشاند و التهاب را کم  مي‌کند.


در صورتي که پودر زنجبيل در دسترس نبود، مي‌توانيد يک تکه از اين ادويه خشک‌شده را بر روي دندان متورم قرار دهيد تا کم‌کم اثر کند.


سير


يکي از مؤثرترين روش‌هاي کاهش دندان درد، استفاده از سير است.


يک حبه سير را روي دندان خود قرار دهيد و آن را بجويد تا درد دندان را کم کند. سير همچنين دندان را محکم‌تر و قوي‌تر مي‌کند.


ميخک


بي‌ترديد ميخک رايج‌ترين ماده طبيعي براي تسکين دندان‌درد است.


درواقع ميخک در ترکيب يوجينول دندان‌پزشکي  به کار مي‌رود. يوجينول با باکتري‌ها مقابله مي‌کند، حساسيت دنداني را  کاهش مي‌دهد و درد دندان را درمان مي‌کند.


براي تأثير فوري ميخک کافي است آن را روي  دندان دردناک بگذاريد و فک بالا و پايين را فشار دهيد تا روي دندان بماند.  همچنين مي‌توانيد 2 تا 3 قطره از روغن آن را روي پنبه بريزيد و روي دندان  بگذاريد اما آن را نخوريد. چنين روغن‌هايي بسيار قوي هستند و مصرف خوراکي  ندارند. قبل از مصرف ميخک و چنانچه بيماري يا حساسيت خاصي داريد، بهتر است  با فرد متخصصي مانند پزشک داروخانه م کنيد.


ليمو و دندان درد


ليمو‌ترش


ليموترش به کاهش درد دندان کمک زيادي مي‌کند. به علاوه، اين ميوه از پوسيدگي دندان، لق شدن دندان و خونريزي لثه هم جلوگيري مي‌کند.


فلفل قرمز


فلفل قرمز طعم عالي به بعضي غذاها مي‌دهد و  مزه بي‌نظيري را در دهان باقي مي‌گذارد. اما ادويه بودن تنها ويژگي فلفل  نيست بلکه يکي از خواص شگفت‌انگيز آن تسکين درد دندان است.


 رنگدانه قرمز مانند مسکن و ضد التهاب عمل  مي‌کند. اگر قصد استفاده از اين گياه را براي تسکين درد داريد، کمي از  پودر آن را با آب مخلوط کنيد تا خمير سفتي آماده شود.


پنبه‌اي را به آن آغشته کنيد و بفشاريد.  آن را روي دندان دردناک بگذاريد و مراقب باشيد با لثه تماس نداشته باشد.  اين مرهم، موضع را تحريک مي‌کند و خون را به قسمت ديگري مي‌فرستد که باعث  تسکين التهاب و درد مي‌شود. البته مي‌توان پودر زنجبيل را همراه با پودر  فلفل قرمز براي اين مرهم مخلوط و استفاده کرد.


دانه کنجد


بيشتر از 1600 سال است که کنجد براي تسکين درد دندان در چين کاربرد دارد.


 کنجد حاوي ترکيباتي است که درد را بهبود  مي‌بخشد. خواص کنجد شبيه آسپرين است و مانند مسکن عمل مي‌کند. اين دانه‌ها  براي تسکين درد دندان بسيار مؤثر هستند.


تهيه مرهم آن بسيار ساده است و نياز به  مواد زيادي ندارد. ظرف آبي را روي حرارت بگذاريد تا جوش بيايد و سپس  دانه‌هاي کنجد را در آن بريزيد. براي هر مقدار کنجد دو برابر آب لازم است.  براي اينکه ترکيب تأثير بهتري داشته باشد، بايد منتظر شد تا نيمي از آب آن  تبخير شود. مرهم را مستقيما روي قسمت دردناک بگذاريد.


پياز


يک تکه کوچک پياز را روي دندان خود قرار دهيد و خيلي آرام آن را گاز بزنيد تا تأثير آن را در کاهش درد و عفونت مشاهده کنيد.


آب نمک


يکي ديگر از راه‌هاي مؤثر در کاهش درد دندان، غرغره کردن آب‌نمک گرم در دهان است.


 يک قاشق مرباخوري نمک را در يک ليوان آب  گرم (نه آب داغ) به خوبي حل کنيد و چند بار آن را در دهان‌تان غرغره کنيد و  بيرون بريزيد تا يک ليوان آب‌نمک تمام شود. اين کار ورم دندان را کم  مي‌کند و باکتري‌هاي مضر دهان را از بين مي‌برد و درد دندان را کم مي‌کند.


چاي کيسه‌اي


تانين موجود در چاي اثر ضد التهاب دارد. گذاشتن يک عدد چاي کيسه‌اي خيس روي دندان نيز درد و ورم دندان را کم مي‌کند.


همچنين اگر دندان شما به سرما حساسيت ندارد، مي‌توانيد چاي کيسه‌اي را در آب يخ قرار دهيد و سپس آن را روي دندان‌تان بگذاريد.


زنجبيل-و-دندان-درد


دارچين و زنجبيل


دارچين و زنجبيل را با کمي عسل مخلوط کنيد  و به اندازه يک نخود از آن را در آوريد و به مدت 20 دقيقه روي دندان متورم  قرار دهيد. اين کار هم موجب تسکين درد دندان مي‌شود و هم چرک دندان را خشک  مي‌کند.


خاک رس


خاک رس يکي از مواد طبيعي است که در صنعت لوازم آرايشي و دارويي کاربرد دارد.


 اين ماده که مستقيما از زمين به دست  مي‌آيد، براي مشکلات جسماني از جمله ناراحتي‌هاي گوارشي، سوختگي پوست و …  مفيد است. خاک رس ضد عفوني‌‌کننده، ضد التهاب، ضد سم و تسکين‌دهنده درد  دندان است.


براي تهيه اين مرهم، ظرفي انتخاب کنيد که  في و پلاستيک نباشد. خاک رس را همراه با آب در آن بريزد. با يک قاشق چوبي  آن را به هم بزنيد تا خمير نرمي درست شود؛ دارو آماده است؛ مي‌توانيد آن  را مانند پماد روي محل درد بگذاريد.


دندان-درد


راهکارهاي ديگر کاهش درد دندان  • دو عدد قرص ايبوپروفن با هم بخوريد. در ميان مسکن‌ها، اين دارو براي کاهش دندان درد مناسب‌تر است.

  • از اسپري‌هاي بي‌حسي براي دندان درد  استفاده کنيد. آنها مي‌توانند براي مدتي روي اعصاب دندان‌تان تأثير بگذارند  تا بتوانيد خود را به پزشک برسانيد.

  • اين روش هميشه مؤثر نيست ولي کمي به کاهش  درد دندان کمک مي‌کند و آن اين است که لثه اطراف دنداني را که درد مي‌کند،  خيلي آرام ماساژ دهيد و بماليد تا درد آن کمتر شود.


همچنين بخوانيد:


چرا که مي‎کنيم؟ 


مايع رنگي حيات 


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Aditya نقاشي ساختمان ارکان قلي پور لينک گروه تلگرام Nick اشتراک مطالب Sara Jeff آرشيو وبلاگ هاي پارسي بلاگ روشنايي آرتا Antwan