آب؛ مايه حيات يا مايع مرگ؟! آب‌درماني هم حدي دارد؛ اگر زياد آب بخوريد به يک بيماري کشنده مبتلا خواهيد شد؛ با مجله  دلتا همراه باشيد.


مسموميت


 


آب خوردن بيش از حد شما را مسموم مي‌کند!


آب‌درماني هميشه يک علم قابل توجه در ميان افراد بوده است؛ اين مسئله در رژيم‌هاي غذايي و لاغري اهميت زيادي دارد؛ اما بايد بدانيد که مصرف بيش از اندازه آب هم مي‌تواند شما را بيمار و مسموم کند؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.


آب-و-مسموميت


مسموميت با آب


تعريف مسموميت با آب عبارت است از: “کاهش  غلظت سديم خون (هيپوناترمي) که به دليل مصرف آب اضافي بدون جايگزيني مناسب  سديم در بدن رخ مي‌دهد.”


واژه هيپوناترمي به معناي کمبود نمک در  خون است. هيپوناترمي يا کاهش شديد غلظت سديم خون با ورود مقدار زيادي آب به  بدن اتفاق مي‌افتد.


اگر هيپوناترمي به صورت شديد ايجاد شود،  ممکن است به بروز مسموميت با آب (water intoxication) منجر شود. مسموميت با  آب علائمي مثل سردرد، خستگي، حالت تهوع، استفراغ، تکرر ادرار و نيز آشفتگي  ذهني را به همراه دارد.


البته و به يقين آب‌درماني به بهبود و رفع  بسياري از بيماري‌ها از جمله چاقي، ميگرن‌هاي خفيف و شديد، سلامت کليه‌ها،  تکرر ادرار و … کمک زيادي مي‌کند؛ اما آيا همين مايه حيات مي‌تواند باعث  مسموميت در بدن شود؟


پاسخ اين سؤال مثبت است؛ مسموميت با آب به  هر دليلي که باشد؛ در صورت عدم تشخيص و درمان مي‌تواند باعث مرگ شود؛ يک  عدم تعادل بين آب و سديم در خون که بسيار کشنده است!


علت مسموميت با آب


علت مسموميت با آب


ممکن است اين سؤال در ذهن شما ايجاد شده باشد که چه کساني بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند؟


مطالعات نشان داده است که اين ولع بيش از  حد به مصرف آب معمولاً در بيماران بستري و افرادي که اختلال رواني دارند،  ايجاد مي‌شود؛ اگرچه مي‌تواند در افراد سالم هم اتفاق بيفتد.


چه کساني در معرض اين بيماري خطرناک هستند؟ و علت آن چيست؟


اختلال رواني


نوشيدن آب اجباري به عنوان پولييدپسي  رواني شناخته مي‌شود. اين بيماري بيشتر اوقات با معلوليت ذهني همراه است.  در بعضي موارد، مسموميت با آب به دليل “مسابقات آب نوشيدن” رخ داده است که باعث مي‌شود افراد مقدار زيادي آب مصرف کنند.


گرمازدگي و کم آبي بدن


برخي از افراد از جمله ورزشکاران ممکن است  به دنبال آسيب‌هاي ناشي از گرما، دچار هيپوناتراتيا (هيدراتاسيون بيش از  حد) شوند. ممکن است آنها براي جلوگيري از کم‌آبي بدن‌شان حجم بالايي آب  بنوشند اما در صورت مصرف بيش از حد، اين مسئله باعث مسموميت مي‌شود.


مشکلات کليه و ديابت


مسموميت با آب گاهي ممکن است به دليل  نارسايي کليوي يا اختلال عملکرد آن، ديابت يا گاستروانتريت (التهاب غده  روده ناشي از ويروس، باکتري يا انگل) ايجاد شود. در اين شرايط، هيپوناترمي  به طور معمول با پمپاژ معده درمان مي‌شود.


مصرف قرص روان گردان


هنگامي که افراد از روان‌گرداني به MDMA  (اکستازي) استفاده مي‌کنند، خود را در معرض عدم تعادل الکتروليت قرار  مي‌دهند؛ زيرا اين دارو احساس گرما ايجاد مي‌کند و باعث افزايش تعريق،  تشنگي و دفع سديم بيشتر از طريق ادرار و عرق کردن مي‌شود. اين مسئله  مي‌تواند به نوشيدن مقدار زيادي آب يا مايعات منجر شود که در بعضي موارد  مسموميت ايجاد مي‌کند.


علائم-مسموميت-با-آب


علائم مسموميت با آب


هيپوناترمي خفيف يا متوسط ??معمولاً  علامتي ندارد اما اگر اين بيماري درمان نشود، مشکلات زيادي در سيستم بدن  فرد ايجاد مي‌کند. شايع‌ترين علائم مسموميت با آب اين موارد هستند: • سردرد

 • سرگيجه

 • تهوع

 • استفراغ

 • گرفتگي عضلات

 • درد و خستگي

 • مشکلات تنفسي

 • تکرر ادرار

 • تغيير در فشار خون و ضربان قلب نامنظم

 • اختلال رواني و علائمي مانند روان‌پريشي، دلهره، رفتار نامناسب و توهم.

 • خواب‌آلودگي شديد، تشنج، ايست تنفسي و کما


مسموميت-آب-در-کودکان


مسموميت با آب کودکان را هم درگير مي‌کند


مسموميت با آب فقط در بزرگسالان مشاهده  نمي‌شود و ممکن است در نوزادان، به ويژه در کودکان زير 9 ماه هم رخ دهد.  علائم مسموميت با آب در نوزادان يا کودکان مي‌تواند شامل مواردي مثل گريه،  تغيير در رفتار، استفراغ، دل‌پيچه يا لرزش، تنفس نامنظم و در موارد شديد  تشنج، اغما، آسيب مغزي و حتي مرگ باشد.


آب-درماني-و-مسموميت


آيا مسموميت با آب منجر به مرگ مي‌شود؟


در موارد شديد، اگر اين بيماري درمان  نشود، مي‌تواند منجر به تشنج، اغما و مرگ شود؛ به همين دليل کارشناسان  مي‌گويند که تشخيص زودهنگام آن براي جلوگيري از افت فشار خون شديد بسيار  مهم است.


ميزان مسموميت شديد با آب بستگي به اين  دارد که چقدر و با چه سرعتي آب مصرف شده است و ميزان غلظت سديم در خون چقدر  کاهش يافته است. براي تجربه علائم مسموميت با آب، معمولا مشخص مي‌شود که  فرد بيش از پنج فنجان آب در ساعت نوشيده است.


البته به خاطر داشته باشيد که افراط و  تفريط نداشتن در بحث سلامتي بسيار مهم است؛ از طرفي طب سنتي هميشه نوشيدن 8  ليوان آب را در طول شبانه‌روز براي سلامت بدن ضروري مي‌داند.


همچنين بخوانيد:


موز سبز بخوريم يا زرد؟ 


ماده‌اي خطرناک در قند و شکر! 


کلم بروکلي ؛ درختچه سلامتي 


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Ron Abhinav سئو پارسي Hannah Sarah دانشنامه ورزش يوگا Sal Dwight John Sarah