اولين خانه دنيا؛ شهر آفتاب و ‌آينه‌ يا بهشت گمشده تاريخ کجا است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.


کوه-پرديس-جم


 


اولين خانه دنيا کجا است؟


مبتلايان به بيماري ايدز و سرطان به اين بهشت سفر کنند؛ يک منطقه گردشگري عجيب در ايران که با حقيقت و افسانه توأم شده است.


کوه باستاني پرديس يا کوه پدري ( معروف به بهشت)  در حومه شهرستان جم از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه‌هاي راه بندر  کنگان به فيروز‌آباد شيراز قرار دارد؛ جاذبه گردشگري که به قول عده‌اي از  دانشمندان درمان‌کننده بيماري‌هايي مثل ايدز و سرطان است؛ با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد.


پرديس-جم


کوه پرديس؛ بهشت گمشده تاريخ


محلي‌ها و ساکنان قديمي اين دشتستان به کوه  جم، پوز يا پدري مي‌گويند؛ چون قله اين کوه شبيه پوز است اما در کتاب  اوستا از اين منطقه به “ور جم کرد” نام برده مي‌شود؛ به همين دليل نام جم  نيز بر آن گذاشته شده است.


پژوهشگران با استفاده از نام “پدري” که نام  رسمي کوه و به معني پارادايس يا بهشت اوستا است، واژه پرديس را براي اين  منطقه گردشگري انتخاب کرده‌اند.


در کنار کوه پرديس، تپه‌هاي قديمي نيز وجود  دارد که متعلق به دوره جمشيد است. اما غاري که در نزديکي کوه مشاهده  مي‌شود، از لحاظ قدمت تاريخي مي‌توان اولين خانه دنيا ناميد.


پرديس ؛ همسايه ديوار به ديوار خورشيد


بنابر نظر باستان‌شناسان و محققان، قله اين  کوه که رفته‌رفته از ارتفاع آن کاسته مي‌شود، نزديک‌‌ترين نقطه کره زمين  به خورشيد ‌است؛ زيرا در نزديکي خط استوا بلندترين ارتفاع، قله همين کوه‌  است.


بنا به گفته بديعه دشتي، محقق و  تاريخ‌شناس، “حتي اورست حدود هزار متر از پوز پدري پايين‌تر است و يک قله  مستقل و جداگانه محسوب مي‌شود”.


البته تمام اين شواهد نياز به بررسي‌هاي  تاريخي و علمي بيشتر در اين منطقه گردشگري دارند؛ چون بسياري از آنها با  موضوعات و برداشت‌هاي عاميانه مردم محلي دخيل شده است.


جام-جم-و-آينه


کوه پدري ؛ شهر آينه ها


به گفته باستان‌شناسان، حدود يک کيلومتر از  کوه پرديس از جنس سيليس است. در زمان‌هاي گذشته از اين منطقه به عنوان  آيينه‌اي براي ديدن سپاه دشمن در اطراف قله استفاده مي‌شده است.


از نظر فني و علمي اثري از آينه در روي اين  نقش‌هاي سنگين کوهي به جاي مانده است اما براي اثبات آن بايد گفت که اين  منطقه کوهستاني معادن متعدد شيشه و فاتي مانند آهن و جيوه دارد و رستنگاه  گياهاني مانند کتيرا است که از خشک شدن آن براي ساخت آينه هم استفاده  مي‌شده است. جداي از اين، صيقلي بودن اين محدوده از کوه در 27 هزار سال پيش  به تنهايي مي‌توانست وظيفه يک آينه را به دوش بکشد.


جام جهان نماي جمشيد اينجا است


بنا به گفته بديعه دشتي، پژوهشگر و  تاريخ‌شناس، جام جهان‌نما در کوهستان‌هاي متعدد اطراف کوه جم است که مانند  يک قدح و جام عظيم بيننده را از آن همه ابهت و عظمت در خلقت مدهوش مي‌کند.


همچنين در لابه‌لاي اين کوهستان‌ها  نقش‌هايي پيدا شده است که بر سينه کوه‌ها جاري شده بودند و به گفته  سالمندان محلي در قديم با آينه پوشيده شده بود. اين آينه‌هاي کوهين سر جام  جم را نشان مي‌دهند؛ البته تمام اين گفته‌هاي محلي مي‌تواند آميخته به قصه و  افسانه هم باشد.


در بالاي کوه جم، در چندين نقطه با  زاويه‌هاي خاص ديوارهاي سنگي صيقل‌شده در مقياس‌هاي بزرگ وجود دارد که  شهروندان کهنسال جم در گپ و گفت‌هاي محلي از آن به عنوان چرم آيينه ياد  مي‌کنند. همچنين بنا به گفته آنها در سال‌هاي بسيار دور آنها با حضور در  زير اين چرم آيينه‌ها قطعات کوچک شيشه‌هاي سياه‌رنگ مي‌يافتند که صحت اين  مسئله را تقويت مي‌کند.


داستان کوهي که جاذبه دارد


شايد اين کوه از نظر علمي جاذبه مغناطيسي  نداشته باشد اما با افسانه‌هايي که محليان و ساکنان آن براي اين منطقه نقل  مي‌کنند، به طور حتم جاذبه گردشگري زيادي خواهد داشت.


به گفته محلي‌هاي منطقه، مغناطيس  فوق‌العاده قوي کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متري کوه،  يعني تقريبا انتهايي‌ترين نقطه مشخص آسفالت با ماشين توقف کنيد و ترمز  دستي را بخوابانيد، ماشين به جاي سر پاييني به نرمي به سمت کوه کشيده  مي‌شود.


البته اين مسئله از ديدگاه علمي و منطقي ممکن است به دليل خطاي ديد در شيب ايجاد شده باشد.


کوه-جم


کوهي که ضد ايدز و ضد سرطان است


افسانه يا حقيقت؟ کسي چه مي‌داند؟


به گفته محلي‌ها و حتي برخي از دانشمندان  اين کوه و گياهان روييده در اطراف آن درمان‌کننده بسياري از بيماري‌ها است؛  البته شواهد محکمي دال بر اين موضوع وجود ندارد؛ ممکن است که اين فقط يک  ادعاي محلي يا دروغين باشد.


درمان ايدز


از جمله خواص خارق‌العاده اين کوه کمک به  درمان مبتلايان به ايدز است. به خاطر نزديکي اين کوه به خورشيد امکان رشد و  نمو ويروس‌هاي بيماري‌زا از جمله ويروس HIV تقريبا صفر است.


پزشکان متخصص بريتانيايي در مؤسسه‌اي در  شهر لندن اخيرا در مقاله‌اي در رومه تايمز ضمن بر شمردن اين خاصيت از  سازمان ملل درخواست کرده‌اند تا نام اين کوه را به کوه ضد اچ آي وي  ANTI-HIV Mountain تغيير دهند.


دکتر تيم هوپکينس Tim Hopkins، رئيس مؤسسه  فوق و دارنده مدرک فوق تخصص در رشته ايمونولوژي و ويروس‌شناسي، چنين ادعا  مي‌کند که به دليل خواص درماني اين کوه در اين منطقه بايد شهرک‌هاي درماني  براي مبتلايان به ايدز ساخته شود.


درمان سرطان


از ديگر خواص درماني اين کوه که زبانزد همه  متخصصان mountain trapi است، خواص مغناطيسي آن است که باعث تخريب سلول‌هاي  سرطاني شده و به همين دليل متخصصان بسياري از بيماران سرطاني را به  کوه‌نوردي در اين منطقه گردشگري تشويق مي‌کنند.


گردشگري-و-طبيعت-گردي


محصولات کشاورزي خاص منطقه


ممکن است نوع خاک، پوشش گياهي و حتي عسلي که از اين ناحيه به دست مي‌آيد، بسياري از بيماري‌ها را درمان کند.


عسل


درواقع، پوشش گياهي اين منطقه نوعي خار  بياباني گرمسيري منحصر به فرد است که خواص دارويي فراواني دارد و عسل حاصل  از اين منطقه گردشگري طرفداران زيادي حتي در کارخانه‌هاي دارويي دارد که  مي‌تواند ناراحتي‌هاي اعصاب و سردردهاي ميگرني را درمان کند.


خرما


اين منطقه خرماي ويژه‌اي نيز توليد مي‌کند  که به نام خرماي خصه معروف است و در شيره خود غرق مي‌شود؛ يعني يک کاسه آن  ظرف سه ساعت پر از شيره مي‌شود. اندازه اين خرما اندازه آلبالو است و به  جهت خواص دارويي فراوان براي ساخت قندهاي رژيمي مخصوص بيماران ديابتي صادر  مي‌شود.


زيتون


نکته جالب ديگر رويش درخت زيتون در دامنه  شمالي کوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهاي چاهه و دره پلنگي است که در آب و  هواي آن منطقه بسيار بعيد است.


آب معدني طبيعي


در لايه‌هاي زيرين اين کوه معدن عظيمي از آب خنک و فوق‌العاده سالم وجود دارد، آن هم در اطراف عسلويه عجيب است!


مردم چاهه و جم، کوه پرديس را فوق‌العاده  مقدس و محترم مي‌شمارند و به استناد علائم موجود در آتشکده احتمالا يکي از  اولين مکان‌هايي بوده که نفت در آن سوزانده شده است.


اگر از اين منطقه گردشگري خوش‌تان آمده  است؛ بيشتر از اين فرصت را از دست ندهيد؛ چمدان خود را محکم ببنديد، يک  دوربين عکاسي کوچک برداريد و مرز افسانه تا حقيقت اين منطقه جالب گردشگري  را بشکنيد.


همچنين بخوانيد:


آثار باستاني لرستان ، گنج پنهان در موزه هاي جهان (+ويدئو) 


آبشار لونک 


دره شهر زيبا ؛ ممنون که ثابت مي کني ايران بيابان نيست 


شيطان کوه لاهيجان ، تا گول نخورده ايد رويتان را برگردانيد!(+ويدئو) 


16 نکته طلايي که قبل از سفر بايد بدانيد! 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مشاوره روانشناسي خانواده مشاورانه Frank *** نـذر آقـا *** Rachel فروشگاه هرمزکالا Christopher برج خنک کننده و هواساز Timothy Tommy Shawn