ايدز يک بيماري قابل درمان است؛ علم پزشکي و تکنولوژي به کمک اين بيماري مي‌آيند؛ با مجله دلتا همراه باشيد.


ايدز


 


تعجب نکنيد؛ اين بار تکنولوژي به کمک بيماران مبتلا به ايدز مي‌آيد؛ از واکسن ايدز و کشف داروهاي جديد آن گرفته تا موبايل!


شرکت گيلاد (Gilead) موفق به ساخت داروي  پيشگيري از ابتلا به ويروس اچ ‌آي ‌وي يا ايدز شده و اعلام کرده است که در  سال 2021 اين دارو را در دسترس عموم قرار خواهد داد؛ اين يعني شروع شمارش  مع تا درمان قطعي ايدز! البته نقش تکنولوژي و موبايل‌هاي هوشمند را هم نبايد ناديده گرفت.


در حقيقت، مسائل مربوط به تکنولوژي براي  درمان اين بيماري کافي نيستند؛ اگر مبتلا به اين بيماري هستيد، بايد به  ورزش و تغذيه خودتان هم اهميت بدهيد و به قول معروف به جنگ اين ويروس عفوني  برويد؛ با مجله دلتا همراه باشيد.


ويروس-اچ-آي-وي


ويروس کشنده اي به نام اچ آي وي


ويروس نقص ايمني انساني (Human  immunodeficiency virus) يا اچ ‌آي‌ وي (HIV)، نوعي ويروس آهسته‌گستر  (ويروس پسگرد با سرعت تکثير پايين) و عامل بيماري ايدز است.


اچ‌ آي‌ وي ويروس عفوني است که با مختل  کردن کارکرد و ويران کردن گونه‌اي از ياخته‌هاي سيستم ايمني منجر به نقص  دستگاه ايمني بدن انسان مي‌شود که به آن ايدز مي‌گويند.


از زمان ورود HIV به بدن تا بروز ايدز ممکن  است بين 6 ماه تا 10 سال يا بيشتر بگذرد. در اين مدت، اگرچه فرد به ظاهر  تندرست به نظر مي‌رسد، ولي ممکن است ويروس از او به ديگران هم سرايت کند.


اچ‌ آي‌ وي به طور عمده، از طريق آميزش  جنسي محافظت‌نشده، انتقال خون آلوده و سر سوزن آلوده و همچنين از مادر به  فرزند در طول بارداري، زايمان يا شيردهي منتقل مي‌شود؛ در حالي که بعضي از  مايعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال اين ويروس کشنده نيستند.


علائم-ايدز


علائم ايدز


بارز ترين نشانه ايدز، کاهش قدرت سيستم  دفاعي بدن به مرور زمان است؛ در نتيجه بدن آماده ابتلا به عفونت‌ها و  سرطان‌هايي مي‌شود که به طور معمول در مردم عادي ديده نمي‌شوند.


 اين ويروس به طور معمول با بيماري‌هاي  ريوي، اسهال‌هاي شديد و مزمن، تب‌هاي طولاني، کاهش وزن شديد، اختلالات  شخصيتي، بيماري‌هاي مغزي و پوستي مرتبط است و اين گونه خود را نشان مي‌دهد و  درنهايت منجر به مرگ فرد مبتلا به ايدز خواهد شد.


تکنولوژي براي درمان اين بيماري چه مي‌کند؟


واکسن ايدز ؛ شمارش مع تا سلامتي


شرکت گيلاد (Gilead) که يکي از غول‌هاي  داروسازي در جهان است؛ اعلام کرد که داروي انحصاري خود موسوم به  “ترووادا”(Truvada) را که يک داروي پيشگيري از ايدز است، در سال 2021 عرضه  خواهد کرد.


اين بدان معني است که ما مي‌توانيم يک  داروي پيشگيري از ايدز را پيش‌تر از انتظار در بازار ببينيم. اين يک خبر  فوق‌العاده براي افرادي است که در معرض خطر ابتلا به ايدز هستند البته در  اين ميان عده‌اي هم اصلا نمي‌دانند که به اين ويروس مبتلا شده‌اند که  تکنولوژي پيشرفته موبايل و امکانات مربوط به آن تشخيص بيماري را براي فرد  راحت‌تر خواهد کرد.


ترووادا نوشداروي ايدز در راه است


گفته مي‌شود اين دارو تا 15 ماه ديگر براي  توليد در ايالات متحده آماده مي‌شود. سخنگوي اين شرکت مي‌گويد: “ما انتظار  عرضه عمومي را تا سال 2021 در ايالات متحده نداريم.”


اين شرکت اختراع خود را با يک شرکت  داروسازي بزرگ ديگر به نام توا (Teva) به اشتراک گذاشته است تا عرضه عمومي  آن سرعت پيدا کند اما به نظر مي‌رسد اين اشتراک‌گذاري به اندازه کافي منجر  به کاهش قيمت اين دارو نخواهد شد؛ شرکت گيلاد در حال حاضر، هزينه مصرف يک  ماهه ترووادا را بين 1600 تا 2000 دلار تخمين مي‌زند.


بر اساس يک مطالعه منتشر‌شده توسط مؤسسه  ملي بهداشت آمريکا، “ترووادا” مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري ايدز يا همان  اچ ‌آي ‌وي را تا 99 درصد کاهش دهد؛ اين يعني يک معجزه واقعي!


موبايل-و-ايدز


ارتباط موبايل با بيماري ايدز


به تازگي روش جديدي براي تشخيص ايدز  استفاده مي‌شود که در 15 دقيقه به نتيجه مي‌رسد؛ در اين روش، ابزاري  پلاستيکي به گوشي تلفن همراه خاص متصل شده است و تشخيص ايدز را آسان  مي‌کند؛ اين عملکرد به تشخيص سريع‌تر اين بيماري و شروع مراحل درمان کمک  مي‌کند.


تاکنون، پزشکان بيماري ايدز را از طريق  آزمايش و بررسي آن در آزمايشگاه تشخيص مي‌دادند اما به تازگي پژوهشگران  دانشگاه کلمبيا در نيويورک موفق به ساخت ابزاري شده‌اند که به گوشي‌هاي  تلفن همراه متصل مي‌شود و داراي محفظه‌اي از جنس پلاستيک است که نمونه خون  شخص، درون آن قرار مي‌گيرد.


کاربر براي استفاده از دستگاه بايد انگشت  شست خود را روي آن فشار دهد. بر اثر اين فشار، پوست دست بريده شده و  قطره‌اي از خون وارد محفظه مي‌شود. از طرف ديگر، محفظه حرکت مي‌کند و  مجموعه‌اي از معرف‌ها (شناساگر) که از قبل درون محفظه قرار گرفته‌اند، آزاد  مي‌شوند.


اين دستگاه توان الکتريکي مورد نياز براي  گردآوري و ارسال اطلاعات را از طريق ورودي صوتي گوشي همراه که به آن متصل  شده است، دريافت مي‌کند.


با استفاده از اين روش مي‌توان علاوه بر  بيماري ايدز، بيماري عفوني سيفليس را نيز در مدت کوتاه و به سرعت تشخيص  داد. گزارش کامل اين تحقيق در شماره اخير نشريه Science Transnational  Medicine به چاپ رسيده است.


تغذيه-و-ايدز


تغذيه مناسب براي بيماران مبتلا به ايدز


يک بيمار مبتلا به ايدز قطعا به نسبت ساير  افراد نيازمند رعايت نکات تغذيه‌اي و تغييرات اساسي در سبک زندگي خود است؛  چون سيستم ايمني و دفاعي بدن اين افراد در برابر بيماي‌ها بسيار ضعيف  مي‌شود؛ درنتيجه اين افراد نيازمند مراقبت‌هاي اصولي بيشتري هستند.


ويتامين C


ويتامين ث و گلوتاتيون تري پپتيد، انتشار و  گسترش ويروس HIV را کند مي‌کنند. اين دو ماده مهم که از ضد اکسيد  کننده‌هاي قوي به شمار مي‌آيند، به مقدار زياد در ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه  وجود دارند.


قارچ


انواع قارچ‌هاي خوراکي به دليل پروتئين‌هاي  موجود در آن‌ها مي‌توانند بسيار مفيد باشند؛ همچنين عصاره نوعي قارچ به  نام قارچ شي يي تيک shiitake در اين مورد بسيار مفيد است. در آزمايشي که در  کشور ژاپن به عمل آمده بود، مشخص شد که عصاره اين قارچ ضد ويروس HIV است و  اثر داروي معروف ضد ايدز به نام T Z A را بيشتر مي‌کند.


شير


اين ماده غذايي به عنوان يک منبع پروتئيني  مناسب براي جلوگيري از سوء تغذيه بسيار توصيه مي‌شود. به بيماران مبتلا به  ايدز توصيه مي‌شود که روز خود را با خوردن يک ليوان شير همراه با يک قاشق  غذاخوري عسل يا دو عدد خرما شروع کنند.


گوشت


در مبحث پروتئين اولين چيزي که به ذهن  مي‌رسد، گوشت‌ها هستند؛ بنابراين خوردن گوشت بوقلمون و انواع ماهي‌ها بسيار  توصيه مي‌شود. ماهي غذاي بسيار سالم و سودمندي است که گنجاندن آن در رژيم  غذايي به ميزان حداقل 2 بار در هفته (کمترين نياز ) بايد رعايت شود.


عدس


عدس يکي ديگر از منابع عالي پروتئيني است و  علاوه بر پروتئين حاوي ويتامين B، آهن و کلسيم است. عدس پخته به همراه  روغن زيتون غذايي کامل و پر انرژي است که براي مبتلايان به اين بيماري هم  بسيار مفيد است.


انار


مصرف انار و ليمو‌ترش با خواص  آنتي‌اکسيداني فراوان براي درمان ايدز و ساير بيماري‌هاي عفوني بسيار مفيد  است. خاصيت شفابخش انار به دليل وجود ويتامين C ، B1 ، B2،B6 ،PP، فسفر،  آهن و منگنز است که مايعات بدن به خصوص خون را تنظيم و متعادل مي‌کند.


بنابراين، بدون هيچ نگراني با کمک تکنولوژي، ورزش و تغذيه مناسب به جنگ بيماري ايدز برويد.


همچنين بخوانيد:


پنير و گردو ؛ دوقلو هاي سلامتي 


اعتياد به تلفن همراه و راهکارهاي ترک آن 


چرا زود خسته مي‎شويم؟(+ويدئو) 


چرا به شمال مي‎رويم؟ 


آب کرفس ؛ اکسير سبز سلامتي 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Anthony Angie Teddy Holly Chris Darrell اخبار جديد فناوري اطلاعات Chris Sean Stephanie